O czym blog? Dobre pytanie! Więc...

Blog ten przeniesie Cię w świat , w którym poznasz niesamowitą historię komputeryzacji.
Dowiesz się jak zmieniała się technologia począwszy od czasów prehistorycznych do XXI wieku.
Mam nadzieję że ten blog zaciekawi Cię i odpowie na wszystkie Twoje pytania tematycznie związane z komputerami.

Życzę miłego odkrywania historii :).

Wiek XIX

W 1801 roku Joseph Marie Jacquard skonstruował maszynę do wiązania sieci. W 1805 roku Joseph udoskonalił krosno poprzez skonstruowanie nowego urządzenia przesmykowego. Maszyna ta została nazwana maszyną tkacką bądź maszyną Jacquarda.

Maszyna Jacquarda:


W latach 1822-1833 Charles Babbage zaprojektował pierwszą w historii maszynę analityczną. Skonstruowaną ją jednak dopiero w 1991 roku z powodu niskiego stanu techniki w XIX wieku. Maszyna ta miała wykonywać podstawowe działania matematyczne, zapamiętywać dane wejściowe, dane pośrednie oraz wyniki obliczeń końcowych. Wprowadzanie i wyprowadzanie danych miało przebiegać na kartach dziurkowanych.

Maszyna analityczna:



W roku 1837 został zbudowany pierwszy elektryczny telegraf przez Charlesa Wheatstone'a oraz Williama Fothergilla Cooke'a. Telegraf ten wykorzystywał pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu.

Projekt telegrafu elektrycznego:
 


 Do rozwoju komputeryzacji przyczyniła się także kobieta. W roku 1843 Augusta Ada Lovelace stworzyła opis metody obliczania liczb Bernoulliego na maszynie analitycznej Babbage'a. Była ona pierwszą programistką komputerową.



W 1844 roku Samuel Morse jako pierwszy przesłał informację za pomocą telegrafu z Waszyngtonu do Baltimore. Samuel Morse jest bardzo często, jednak mylnie, określany jako wynalazca telegrafu.



W roku 1848 George Boole stworzył algebrę Boolowską, która sto lat później odegrała kolosalną rolę w konstukcji komputera.


Herman Hollerith skonstruował maszyny liczące, które w 1880 roku wykorzystał do przeprowadzenia obliczeń związanych ze spisem ludności w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Maszyna Holleritha: